Mama, eime į žaidimų aikštelę! Mažyliui 1 m. 3 mėn.

#naujienlaiškis

Jūsų 15 mėnesių vaikas jau įžengė į mažylio amžių - dar kitaip vadinamą “todlerio” amžių! Mažylis, kuris anksčiau valandų valandas praleisdavo ant jūsų rankų, dabar virto vaiku, kuris tikriausiai negali ramiai išsėdėti ilgiau nei kelias sekundes.

Jis ne tik vaikšto, bet gali pasilenkti ir pasiimti žaislą, gulintį ant grindų, savarankiškai gerti iš puodelio ar net rankomis ir keliais ropoti laiptais į viršų. Jei dar to nepadarėte, dabar pats metas įrengti apsaugos vartelius. Tačiau nereikia imti nerimauti, jei vaikutis dar nevaikšto. Kiekviena mažylio raida indivuali. Dažniausi vaikai turi pradėti vaikščioti savarankiškai iki 18 mėn.

15 mėnesių mažylis

Miegas

Šio amžiaus vaikams reikia miegoti maždaug 11-14 valandų per parą, įskaitant ir pogulį dienos metu. Didžioji dalis vaikų šiuo amžiaus etapu pereina į vieną pogulį dienos metu. Gali būti, kad susidursite su problema, kad mažylis, kuris 15 minučių nusnaudžia automobilyje, o paskui 15 minučių - vežimėlyje, greičiausiai per dieną ilgai nemiegos. Šie maži miego fragmentai nepadės mažyliui gerai pailsėti. Tad stenkitės laikykis reguliaraus miego grafiko, net ir savaitgaliais. Per ilgas delsimas paguldyti mažylį į lovą gali duoti neigiamų rezultatų, nes pervargusiam vaikui sunkiau nusiraminti ir užmigti.

Mityba

Rekomenduojama toliau žindyti tiek, kiek vaikas nori, kol jam sueis bent 2 metai. Jūsų mažylis jau turėtų gauti maisto tris kartus per dieną ir tarpuose dar sveikų užkandžių. Leiskite mažyliui mokytis savarankiškai valgyti. Duokite mažyliui dubenėlį su daržovių koše bei šaukštelį. Iš pradžių jis valgys lėtai ir netvarkingai. Padėkite jam, kad didžioji dalis maisto patektų į burną (o ne ant savęs ar grindų!). Valgymo metu atsisėskite priešais mažylį ir palaikykite akių kontaktą. Bendraukite su vaiku, šypsokitės jam, kalbėkite su juo ir girkite už tai,, kad tvarkingai valgo įrankiais, neapsitaško. Taip pat padėkite mažyliui įsijausti į kvapus ir skonius aptardami, kas yra jo lėkštėje - kaip tai atrodo, kaip kvepia, koks skonis. Tegu valgymas tampa žaismingas! Amerikos pediatrų akademijos (AAP) teigimu, mažylis turėtų būti visiškai atpratintas nuo buteliuko iki 15 mėnesių amžiaus.

Ar žinojote?

Maždaug šiame amžiuje kai kurie mažyliai pradeda žaisti vaizduotės žaidimus, pavyzdžiui, maišydami puodą "gamina" valgį arba "kalbasi" su šeimos nariais žaisliniu telefonu.

Fizinis Vystymasis

Jūsų mažylis tikriausiai jau moka vaikščioti. Jei dar ne, visai neverta jaudintis. Nemaža dalis vaikų pradeda vėliau vaikščioti. Toliau skatinkite mažylį vaikščioti. Dabar puikus metas paskatinti mažylį atrasti pasaulį per pojūčius. Žaiskite žaidimus, kurie skatintų jūsų vaiko lytėjimą, klausą, kalbą ir pastabumą, pavyzdžiui, glostykite pliušinį žaislą ir garsiai sakykite, kad žaisliukas yra minkštas ir švelnus ar grojant muzikai per radiją, sakykite mažyliui, kad iš radijo sklinda muzika ir pan.

Mažylis gali vėl pradėti šliaužioti (nieko tokio, bet nesijaudinkite, jei jūsų mažylis kartais nusprendžia šliaužti po to, kai jau išmoko vaikščioti) ir stumti, traukti ar barškinti, užuot naudojus žodžius, kad gautų tai, ko nori.

Ar jau pastebėjote, kad stalčių kraustymas tapo vienu mėgstamiausių jūsų mažylio užsiėmimu? Norite tikėkite, norite - ne, bet jūsų vaiko gebėjimas ištuštinti dėžes, krepšius ir maišelius yra jo besivystančių smulkiosios motorikos ir pažinimo įgūdžių požymis. ("Kas bus, jei aš tai ištrauksiu?")

Užuot skatinę tokį elgesį, duokite savo mažyliui saugių žaislų, kuriuos jis galėtų išpilti ant grindų, pavyzdžiui, pliušinių gyvūnėlių, puodelių ar mažų audinio kvadratėlių. Maudymosi metu galite pripildyti kibirą plastikinių puodelių ar buteliukų.

Vis dėlto turėtumėte pritvirtinti vaikams atsparias spynas ir užraktus ant visų dėžučių, spintelių ar stalčių, kurių jis neturėtų atidarinėti, pavyzdžiui, ant tų, kuriuose yra vaistų, stiklo, valymo priemonių ir kitų kenksmingų daiktų.

Kalba. Padėkite mažyliui lavinti kalbos įgūdžius, reaguodami į neverbalinius vaiko reikalavimus, klausimais: "Ko tu nori? Ar nori sulčių?".

Augimas. Dauguma 15 mėnesių berniukų sveria nuo 10 iki 12 kg ir paprastai yra 76 - 84 cm ūgio. Mergaitės paprastai sveria nuo 7,2 iki 12 kg ir yra nuo 71 - 80 cm ūgio.

Skiepai. Pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepų kalendorių rekomenduojama 12 - 15 mėn. mažylius paskiepyti pneumokokinės infekcijos vakcina (PCV) bei B tipo meningokokinės infekcijos vakcina (MenB), o 15 -16 mėn. vaikus pirmąja MMR vakcina (tymų, epideminio parotito ir raudonukės vakcina).

Psichologinis Vystymasis

Nenustebkite, jei jūsų vaiko elgesys su kitais vaikais primena labiau “mažojo mušeikos” elgesį. Šio amžiaus mažylis vis dar laiko žaidimų draugus daiktais, o ne žmonėmis, todėl jam sunku užjausti, kai jis paima žaislą, kurio nori kitas vaikas, arba nustumia savo draugą nuo kelio. Susiradus žaidimų draugą, galima išugdyti gerą socialinį etiketą. Vaikų žaidimų aikštelės turi daug privalumų: mažylis pakeičia aplinką, turi galimybę stebėti savo bendraamžius ir lavinti besiformuojančius socialinius įgūdžius.

Kai jūsų mažylis nėra drąsus

Mažamečiai vaikai dažniausiai yra reiklūs ir įkyriai “kovoja” dėl norimo žaislo ar mamos dėmesio. Kai kurie mažyliai yra labiau pasyvūs, nedrąsūs, netgi leidžia kitiems vaikams paimti žaislus tiesiai iš jų rankų. Tėvams gali būti sunku į tai žiūrėti, tačiau tai nebūtinai yra priežastis nerimauti. Kol jūsų vaikas yra laimingas (galbūt jis randa kitą, geresnį žaislą, su kuriuo gali žaisti) nėra priežasties kištis.

Tačiau jei jūsų mažylis pavargo nuo visų žaislų atiminėjimo, galima įsikišti. Paprasčiausiai paprašykite (gražiai, bet tvirtai), kad “įžūlesnis” jo bendraamžis atiduotų žaislą. Jei grobstytojas pasiduoda, pasakykite "ačiū", bet jei vis tiek neatiduoda, negriebkite žaislo atgal. Atminkite, kad mažylis stebi kiekvieną jūsų žingsnį ir vėliau imituos jūsų elgesį.

Svarbiausia, žinokite, kad klusnūs ar drovūs mažyliai nebūtinai užaugę bus kitų vaikų stumdomi. Laikui bėgant jis supras, kad turi teises, ir įgis pasitikėjimo savimi, kurio jam reikia, kad galėtų pakovoti už save. Labai svarbu, kad jūs vaiką palaikytumėte ir padrąsintumėte. Stenkitės patys drąsiai ir draugiškai bendrauti bei žaisti su kitais mažais vaikais . Tokiu būdu jūsų mažylis mokysis bendravimo su bendraamžiais, įgis vis daugiau drąsos ir pasitikėjimo savimi. Lai laikas žaidimų aikštelės būna kupinas smagių nuotykių!