1 mėnesio kūdikio raida

Gyd. J. Gruodienė | 2022-03-24

Kaip greitai auga naujagimis pirmą mėnesį bei kada normalizuojasi svoris? Kas būdinga naujagimio judesiams? Kaip naujagimis mato ir ką girdi? Kokias emocijas moka reikšti naujagimis? Kaip naujagimiai bendrauja su mumis? Į visus šiuos klausimus jums atsako gydytoja Justina Gruodienė.

Pagaliau kūdikis čia! Pirmasis kūdikio mėnuo yra ypač jaudinantis. Net jei naujagimis didžiąją laiko dalį praleidžia valgydamas ir miegodamas, gamta jau pirmą mėnesį turi paruošusi didelę programą naujagimio vystymuisi. Jūsų vaikas bendraus su jumis, parodys pirmuosius refleksus ir užmegs emocinį ryšį su jumis. Perskaitykite ir sužinokite kokių staigmenų galite tikėtis pirmąjį mėnesį.

Vaiko raida

TURINYS:

Augimas

Naujagimiai auga labai greitai. Nepaisant to, jie iš pradžių praranda. Nesijaudinkite! Tai daugiausia amniono skystis, susikaupęs odoje. Be to, žarnynas ištuština pirmąsias išmatas.

Didžiausias svorio kritimas pasiekiamas tarp ketvirtosios ir šeštosios gyvenimo dienos, bet toliau naujagimio vystymasis progresuoja tolygiai. Kūdikiai pirmą mėnesį priauga iki 200 gramų per savaitę. Tačiau kūno ilgis ir galvos apimtis taip pat sparčiai didėja. Pirmą mėnesį kūdikiai paauga vidutiniškai penkis centimetrus. Galvos apimtis padidėja maždaug trimis centimetrais.

Augimas

Judesiai ir refleksai

Refleksai padeda apsaugoti mažąjį naujoką. Kai kurie gali būti stebimi prieš gimdymą ultragarsu, pvz., vaisius su džiaugsmu čiulpia nykštį ir taip demonstruoja čiulpimo refleksą.

Pirmąjį mėnesį kūdikis turi šiuos refleksus:

Čiulpimo refleksas: įdėjus savo pirštą naujagimiui į burną, galite pajausti, kaip stipriai naujagimis jį čiulpia.
Ieškojimo refleksas: palieskite naujagimio skruostą ir šis iškart pasisuks reikiama kryptimi. Jis ieško maisto šaltinio plačiai pražiojęs burną.
Moro refleksas: dauguma naujų tėvų yra susipažinę su šiuo refleksu. Jei jūsų kūdikis išsigando, jis išties rankas ir kojas į šonus ir po to vėl pritrauks galūnes.
Sugriebimo refleksas: viskas, kas liečia delnus, automatiškai priverčia mažylį suspausti kumštį. Net vieno mėnesio kūdikis taip gali tvirtai laikyti daiktus ar pirštus.
Žingsnio refleksas: vos gimęs kūdikis nori pradėti vaikščioti. Tai yra žingsniavimo refleksas. Jei naujagimis laikomas po pečiais ir jaučia tvirtą žemę po kojomis, jis pradeda „vaikščioti“.

Pirmasis kūdikio mėnuo yra gana neįspūdingas stambiosios motorikos prasme. Naujagimiai guli taip, kaip yra paguldyti. Jie beveik nejuda iš vietos. Smulkiosios motorikos veiksmų pradžia yra griebimo refleksas, kuris išsivysto į tikslinį sugriebimą.

Jutimai

Kūdikiai gimsta turėdami išvystytus uoslės, skonio, lytėjimo ir klausos pojūčius. Bet jie dar nelabai gerai mato. Didžiausias jūsų naujagimio regėjimo aštrumas yra 20–25 cm atstumu – maždaug tokiu atstumu, kurį tėvai dažnai intuityviai laiko kalbėdami su savo vaiku. Per ateinančius kelis mėnesius vaizdas taps daug aiškesnis.

Naujagimiai jau reaguoja į išorinius dirgiklius ir gali į juos kreipti dėmesį. Pastebėsite, kad vis dažniau jo dėmesį patrauks barškutis.

Temperatūros pojūtis jau yra gerai išvystytas pirmąjį kūdikio mėnesį. Jei per šalta, kūdikiai reaguoja su padidėjusiu noru judėti ir raitytis. Kūdikiai taip pat reaguoja į prisilietimus.

Jutimai

Psichologinė naujagimio raida

Pirmą mėnesį kūdikis jau gali prisiminti dalykus ir netgi nusiteikti laukimui. Net jei pirmąjį mėnesį naujagimio raida dar tik pradeda vystytis, jis jau turi emocinę atmintį. Priešingai nei kadaise buvo tikima, paprasti mąstymo procesai nėra susieti su kalbos įgūdžiais. Pirmą mėnesį jūsų naujagimis suvokia daugiau, nei jūs manote.

Emocinis vystymasis

Pirmąjį mėnesį jūsų naujagimis gauna daug naudos iš mylinčios, saugios aplinkos. Jūs kuriate savo vaikui pirmąją socialinę aplinką, kurioje jis gali subręsti į emociškai stabilų žmogų.

Naujagimiai jau turi pagrindines emocijas tokias kaip:

  • smalsumą,
  • komfortą ir diskomfortą,
  • išgąstį,
  • pasibjaurėjimą.

Naujagimis instinktyviai renkasi asmenį, su kuriuo jaučiasi saugiau ir kuris patenkina visus jo naujagimio poreikius. Kai šio “patikimo” žmogaus nėra šalia, naujagimiai verkdami, pasako, kad jo trūksta. Visai nesvarbu, ar tas žmogus bus mama, tėtis ar močiutė, svarbiausia, kad jis pirmąjį mėnesį pastoviai būtų ir atlieptų naujagimio poreikius. Naujagimį auginantis asmuo daro didelę įtaką naujagimio vystymuisi pirmąjį mėnesį.

Be to, pirmąjį kūdikio mėnesį svarbus glaudus fizinis kontaktas. Specialistai išsiaiškino, kad glamonėjimasis atžalai mažina stresą. Esant artimam “oda su oda” kontaktui, sumažėja širdies susitraukimų dažnis ir suaktyvėja svarbios smegenų sritys.

Emocinis vystymasis

Socialinis vystymasis ir bendravimas

Artimas pastovus ryšys pirmąjį mėnesį yra be galo svarbus tolimesniam vaiko - tėvų tarpusavio santykių vystymuisi. Apsikabinimai, naujagimio supimas yra vieni iš pagrindinių būdų pačioje pradžioje užmegzti ryšį su naujagimiu. Išties pirmomis minutėmis po gimimo, naujagimis yra labai jautrus ir nori artimo kontakto. Dėl to yra siūloma iškart po gimimo naujagimį paguldyti ant mamos krūtinės ir nuo pat pirmųjų sekundžių sukurti tvirtą ir saugų mamos - naujagimio ryšį. Tėčio buvimas šalia irgi yra labai svarbus tolimesniam vaiko - tėčio ryšio kūrimui. Rekomenduojama ne tik mamai, bet ir tėčiui pirmąjį mėnesį liestis“oda su oda” su naujagimiu. Šis kontaktas yra reikšmingas tolimesniam emociniam vaiko vystymuisi.

Tėvai yra pirmoji socialinė aplinka naujagimiui. Net jei mažyliui dar vos mėnuo, jūs jau bendraujate su juo. Toks elgesys ne visada yra sąmoningas.

Naujagimio vystymasis pirmąjį mėnesį beveik nesuteikia aktyvaus kontakto. Tačiau už tėvų pastangas laukia atlygis – pirmoji šypsena. Pirmąjį kūdikio mėnesį jis šypsosi taip vadinama refleksine šypsena arba, švelniai tariant, angelo šypsena. Net jei taip nutinka netyčia, ypač dažnai miegant, tai užburia tėvus.

Socialinis vystymasis ir bendravimas

Kaip žaismingai padėti naujagimiui vystytis?

Pirmą mėnesį naujagimis didžiąją laiko dalį praleidžia valgydamas ir miegodamas. Vis dėlto jis turi trumpų budrumo periodų, per kuriuos galite su juo bendrauti. Kadangi pirmąjį mėnesį jūsų vaikas yra apsuptas daug naujų jutiminių įspūdžių, galioja štai kas: mažiau yra daugiau.

Lavinkite dėmesį: palaikykite akių kontaktą ir kalbėkite švelniu balsu, kad paskatintumėte kūdikio susikaupimą ir dėmesį. Pakeliui jis išmoksta atskirti savo balsą nuo aplinkinio triukšmo. Tačiau atminkite, kad pirmąjį gyvenimo mėnesį dėmesys vis dar yra labai trumpas. Kai naujagimis žiūri į šalį, tai signalas, kad jam jau gana ir reikia pertraukos.

Skatinkite daugiau judėti: galite leisti tyliai barškėti ar skambėti garsams iš skirtingų pusių. Jūsų kūdikis pasuks galvą, kad treniruotų savo mobilumą.

Sužadinkite kūno suvokimą: švelniai glostydami įvairias kūno dalis pagerinsite kūdikio kūno suvokimą pirmąjį mėnesį.