8 mėnesių kūdikio raida

Gyd. J. Gruodienė | 2022-06-08

8-ąjį kūdikio mėnesį toliau tęsiasi atradimų kelionė, o jūsų mažylis gali pirmą kartą pabandyti ropoti ar šliaužti. Išskirtinis daugelio šio amžiaus kūdikių bruožas - svetimų žmonių baimė.

8 mėnesių kūdikio raida

TURINYS:

Augimas

8 mėnesių mergaitės sveria nuo 7,8 iki 10,4 kg ir yra 67 - 74 cm ūgio. Berniukai sveria 8,4 - 11,8 kg ir yra 70 - 76 cm aukščio.

Motorika ir refleksai

Tikriausiai pastebite, kad mažylis, kai tik nemiega yra be galo aktyvus ir smalsus, o ramus būna tik užmerkęs akutes. Šio amžiaus kūdikiai daug aktyviau juda visomis savo galūnėmis, gulėdami ant pilvuko sukasi aplink savo ašį, visais įmanomais judesiais siekia dėmesį patraukiaunčių žaislų. Įdomu tai, kad ne kiekvienas kūdikis "šliaužia”. Gali būti, kad jūsų mažylis iš karto pradeda ropoti.

Jutimo organų vystymasis

Su kiekvienu mėnesiu kūdikis tampa vis judresnis, tad gali kartais susižeisti, pvz., ropojant susitrenkti galvytę. Šio amžiaus mažylio skausmo pojūtis, kaip su kūnu susijusių pojūčių dalis, dar nėra visiškai išvystytas. Jei jūsų vaikas susižeidžia, jis dažnai reaguoja pavėluotai ir verkia tik praėjus kelioms sekundėms po to, kai, pavyzdžiui, susitrenkia.

Taip yra todėl, kad atsakingi nervai šio amžiaus kūdikiams skausmo dirgiklį perduoda gana lėtai. Tik tada, kai nugaros smegenyse subręsta atitinkamų nervų laidai, vaikas gali iš karto reaguoti į skausmo dirgiklį. Be to, šio amžiaus vaikų reakcijoms labai didelę įtaką turi aplinkinių žmonių reakcijos. Tai reiškia, kad kuo jautriau ir emocionaliau į kūdikio traumą reaguoja jį prižiūrintys suaugusieji, tuo jautriau reaguos ir mažylis.

Svetimų žmonių baimė

Maždaug nuo 8-ojo mėnesio kūdikis ima akivaizdžiai rodyti nepasitenkinimą priėjus, pakalbinus svetimam žmogui. Tai svetimų žmonių baimė, o jos atsiradimas reiškia normalią kūdikio raidą.

Tokio amžiaus vaikai jau ima gerai skirti mamos ir tėčio veidą, balsą bei kvapą iš daugelio, todėl ir šypsena apdovanoja nebe visus jį pakalbinusius, o tik jam gerai pažįstamus. Šis svarbus kūdikio raidos etapas greitai praeina ir po dviejų – trijų mėnesių kūdikis jau nebe taip jautriai reaguoja į svetimus žmones, nors šypsenos dalinimas jau lieka sąmoningas, jo laisvos valios reikalas. Jis aiškiai suvokia, kad labiausiai jis trokšta bendrauti su savo mama ir tėčiu.

Labai svarbu ramiai ir su meile reaguoti į tokį kūdikio elgesį ir suprasti mažylio nenorą bendrauti su svetimais žmonėmis. Sėkmingam atsiskyrimo baimės įveikimui reikalinga tėvų parama.

Saugumo jausmo formavimuisi kūdikiui reikia žinoti, kad jis gali pasitikėti artimais žmonėmis. Jaunos mamos dažnai pasimeta, ypač nuolat girdėdamos apie „pripratimo prie rankų problemą" (kuri neegzistuoja!). Šiuo laikotarpiu, matydamos tokį intensyvų mažylio „prilipimą" prie savęs, išsigąsta, manydamos, kad tai jau turbūt per didelis pripratimas prie rankų.

Neribokite savo artumo ir meilės kūdikiui. Tik jausdamasis mylimas ir žinodamas, kad turi šalia žmogų, kuris visada jam padės, visada stengsis pašalinti bet kokį diskomfortą, mažylis jausis saugus ir galės sėkmingai vystytis toliau bei noriai tyrinėti jį supantį pasaulį.

Kaip padėti mažyliui priprasti prie naujų žmonių, jo aplinkoje?

  • Būkite kantrūs, meiliai ir ramiai reaguokite į mažylio baimę ir nesaugumą atėjus naujam žmogui su juo pasilabinti. Nuraminkite ir padrąsinkite kūdikį, bet kartu neverskite savo vaikučio bendrauti su svetimu žmogumu, jei jis to nenori.
  • Palaikykite kontaktą su naujuoju asmeniu, tegu jis pastoviai ateina jus aplankyti. Taip mažylis labiau pripras prie naujo žmogaus.
  • Kai mažylis jau drąsiau jaučiasi bendraudamas su nauju žmogumi, įtraukite jį į veiklą su mažyliu - lai jie drauge žaidžia.
  • Pratinkite mažylį vis ilgiau būti kambaryje be jūsų. Iš pradžių trumpam palikite kambarį ir palaipsniui didinkite nebuvimo laiką. Taip mažylis pratinsis būti be jūsų ir pamatys, kad jūs visad grįžtate. Tačiau jei matote, kad kūdikis dar tam nepasiruošęs ir labai išsigąsta jums išėjus, geriau jo dar nepratinkite būti vieno su kitu žmogumi. Kažkiek palaukite ir po kokio mėnesio vėl bandykite.

Kaip žaismingai padėti aštuonių mėnesių kūdikiui vystytis?

Kas stipresnis? Kūdikis jau geba tvirtai laikyti daiktus rankose. Skatinkite stambiuosius motorinius įgūdžius žaisdami su mažyliu “jėgos grumtynes”. Paraginkite mažylį paimti vieną rankšluosčio galą, o jūs - kitą ir raginkite stipriai tempti rankšluostį į save. Su juokingomis grimasomis žaidimas jūsų vaikui bus dar įdomesnis.

Pirštukų žaidimai. Šio amžiaus kūdikiams patinka pirštukų žaidimai (deklamuodami eilėraštukus lieskite mažylio pirštukus ir delniukus) su skambiai besirimuojančiais eilėraštukais, kurie padeda ugdyti ir kalbos įgūdžius. Galite žaisti ir deklamuoti pvz., “virė virė košę”. Šioje svetainėje rasite dar daugiau smagių eilėraštukų žaidimams su mažyliu.

Namų muzika. Pripildykite mažus plastikinius indelius pupelėmis, makaronais ar lęšiais. Įsitikinkite, kad indeliai sandariai uždaryti ar užklijuoti lipnia juosta. Naudodamas namuose pagamintus barškučius mažylis gali lavinti smulkiąją motoriką. Lai namuose liejasi muzika ir džiugus mažylio krykštavimas!