Šlapimo tyrimas – kam jo reikia ir kaip taisyklingai jį surinkti?

Gyd. J. Vaicenavičienė | 2022-02-05

Kada atliekamas šlapimo tyrimas? Kas vertinama šlapimo tyrimo metu ir kokių ligų ieškant gali būti atliekamas šlapimo tyrimas? Kaip taisyklingai surinkti šlapimą ir kodėl šlapimo surinkimo maišeliai nėra geras šlapimo surinkimo būdas?

Šlapimo tyrimas

TURINYS:

Kada atliekamas šlapimo tyrimas?

Šlapimo tyrimas – tai tyrimas, atliekamas iš žmogaus šlapimo, kuris gali būti paskirtas dėl įvairiausių priežasčių – gydytojas gali jį skirti profilaktiškai, įtariant šlapimo organų infekciją, o taip pat tam, kad atmestume įvairias kitas ligas, tokias kaip kepenų, inkstų uždegimines ligas, cukrinį diabetą ir pan. Profilaktiškai šis tyrimas turėtų būti vieną kartą atliktas sveikam vaikui iki 18 mėn.

Šlapimo tyrimo vertinimas

Šlapimo tyrimą sudaro kelios dalys:

  • Šlapimo vertinimas akimis: vertinama jo spalva ir skaidrumas. Sveiko žmogaus šlapimas turėtų būti skaidrus ir gelsvas. Vaikų šlapimas tamsėja – tampa geltonas ar tamsiai geltonas tuomet, kai vaikui trūksta skysčių, o taip būna, kai vaikas daug jų netenka – sloguoja, karščiuoja, viduriuoja ar vemia. Esant šioms būklėms labai svarbu užtikrinti pakankamą gaunamų skysčių kiekį – tiek gerti, kad šlapimas būtų šviesus ir jo būtų kuo daugiau. Šlapimo spalva taip pat gali pakisti dėl tam tikrų vaistų vartojimo, taip pat dėl dažančių maisto produktų (morkų, burokėlių, gervuogių ir pan.) Drumstas šlapimas gali būti, jei vartojama daug purinų turinčių maisto produktų (jų ypač gausu gyvulių, žuvų ir paukščių vidaus organuose ir odelėje, sojų pupelėse, aluje, kviečių grūduose). Taip pat spalvos pokyčiai ir drumstumas gali būti susijęs su tam tikromis priemaišomis šlapime, kurias turėtų vertinti jus gydantis gydytojas.
  • Kiekybiniai matavimai. Santykinis tankis nusako, ar žmogus pakankamai vartoja skysčių. Jei jis didelis, nustatoma dehidratacija. Taip pat santykinis tankis kinta prie tam tikrų ligų ir būklių, pvz.: karščiuojant. Šlapimo pH kinta priklausomai nuo vartojamo maisto. Jei vartojama daug baltymų ir rūgščių vaisių, šlapimo pH sumažėja, šlapimas rūgštėja, jei maiste gausu citratų, šlapimas pašarmėja – pH didėja. Taip pat šlapimas šarmėja ir pH didėja sergant šlapimo organų infekcijomis.
  • Šlapime gali būti randamos įvairios priemaišos, kurių sveiko žmogaus šlapime neturėtų būti. T.y. kraujo ląstelės (eritrocitai, leukocitai), baltymai, gliukozė, nitritai, ketonai, kepenų fermentai (bilirubinas ir urobilinogenas). Sveiko vaiko šlapime gali būti tik vienas kitas leukocitas, bet jei jų padaugėja, tai jau rodo šlapimo organų infekciją. Kitos išvardintos medžiagos ir ląstelės randamos sergant įvariomis endokrininėmis, inkstų, kepenų ir kasos ligomis, todėl svarbu tai aptarti su gydytoju.

Kaip teisingai surinkti šlapimą?

Tam, kad šlapimo tyrimas būtų atliktas tinkamai ir rezultatus būtų galima vertinti, labai svarbu tinkamai surinkti šlapimą. Vyresniems vaikams ir suaugusiems tai padaryti nėra sudėtinga. Pagrindinės tinkamo šlapimo surinkimo taisyklės:

  • Šlapimas renkamas ryte, idealiu atveju tai turi būti atliekama pirmo šlapinimosi metu.
  • Pirmiausia reikia švariai nusiprausti rankas ir išorinius lytinius organus.
  • Labai svarbu, kad šlapimo tyrimas renkamas ne į bet kokį indelį, o tik į sterilų vienkartinį indelį, kurį paprastai įsigyjame vaistinėje. Tai yra ypač svarbu tam, kad atlikto tyrimo rezultatus būtų galima vertinti.
  • Šlapimas renkamas iš vidurinės šlapimo srovės. Tai reiškia, keletą pirmų lašelių nerenkame, o tik po to kišame indelį ir renkame šlapimą. Tai taip pat svarbu tam, kad surinktume kuo švaresnį šlapimą.

Kūdikių ir mažų vaikų šlapimo rinkimas

Kai šlapimo tyrimą reikia atlikti mažiems vaikams arba kūdikiams, kurie dar nemoka kontroliuoti savo šlapinimosi, tai surinkti šlapimą yra sudėtingiau. Tam, kad šlapimo tyrimas būtų surinktas tinkamai, šlapimo surinkimo maišeliai, kuriuos klijuojame ant išorinių lytinių organų, nėra tinkami, kadangi tokiu atveju surinktas šlapimas nėra pakankamai švarus ir tyrimo rezultatai esant pokyčių šlapime vis tiek negalės būti vertinti ir reikės kartoti šlapimo tyrimą. Todėl geriausia iškart surinkti šlapimą tinkamai – t.y. palikti vaiką be kelnių ir sauskelnių ir gaudyti šlapimo srovę. Tai nėra labai paprasta, tačiau tai yra geriausias šlapimo surinkimo būdas. Galima duoti vaikui daugiau atsigerti. Jei tai mažas dar gulintis kūdikis, galima jam pamasažuoti pilvo apačią ir tada greitu laiku tikėtis pasirodančios šlapimo srovės.