Kaip taisyklingai valyti dantis vaikams?

Gyd. G. Vaicenavičienė | 2022-03-11

Į klausimus kokį dantų šepetuką ir kokią dantų pastą pasirinkti, kada pradėti valyti dantukus kūdikiams ir kaip juos valyti, atsako gydytoja Giedrė Vaicenavičienė ir gydytoja odontologė Julija Matonienė.

Kartais kyla klausimas, kodėl reikia rūpintis pieniniais dantukais, jei jie vis tiek iškris ir išaugs nuolatiniai. Jais reikia rūpintis ir ne tik dėl to, kad nuo mažų dienų ugdytumėte gerus higienos įpročius. Sugedę pieniniai dantys turi įtakos prastesnei mitybai ir netinkamai kalbos raidai. Kai sugenda kuris nors pieninis dantis, bakterijos pažeidusios pieninį dantį per jį gali patekti į kaulą, ir pasiekti apačioje esantį nuolatinį dantį, taip pažeidžiamas dar neišdygęs dantis.

Kaip taisyklingai valyti dantis vaikams?

TURINYS:

Kada reikėtų pradėti rūpintis burnos priežiūra?

Rekomenduojama pradėti valyti dantenas jau nuo pirmojo mėnesio. Dantenų valymas ugdo įprotį valytis dantis, ateityje vaikai lengviau leidžia tėvams valyti jų dantis, formuojama miego rutina, taip pat dantenų masažas gali palengvinti dantų dygimo procesą. Valyti dantenas reikėtų su vandeniu ir paprasta merle ar silikoniniu ant piršto užsimaunančiu dantų šepetėliu. Dantų pastos naudoti nereikia.

Kada pradėti valyti dantis vaikui?

Dantis reikėtų valyti, kai išdygsta pirmasis dantukas (t.y. apie 6 mėnesį, bet gali išdygti ir anksčiau ir daug vėliau). Pirmajam dantukui ir liežuvio viršutinio paviršiaus valymui po valgio ir prieš miegą galima naudoti švarią servėtėlę, marlę ar ant piršto užsimaunantį silikoninį dantų šepetėlį. Su laiku, kai mažylis įpranta prie dantukų valymo ar pradeda kandžiotis, pradėkite valyti dantų šepetėliu, skirtu mažiems vaikams.

Kokį dantų šepetėlį ir kokią dantų pastą rinktis?

Atkreipkite dėmesį, kad dantų šepetėlis turėtų būti minkštas (angl. “soft”), galvutė nedidelė, šereliai vienodo ilgio ir neturėtų būti labai ilgi. Šepetėlio šereliai turi būti iš aukščiausios kokybės sintetinio pluošto, turinčio geriausias valomąsias savybes. Yra gausybė įvairių gamintojų dantų šepetėlių ir dažniausiai jie nurodo, kokio amžiaus vaikams jie skirti. Išsirinkite atsižvelgdami į savo mažylio amžių.

Dantis valykite dantų pasta su fluoridais nuo pat pirmojo dantuko išdygimo. Fluoridų kiekį geriausiai nustato gydytojas odontologas atsižvelgdamas į vaiko dantų būklę, todėl išdygus pirmiesiems dantukams vertėtų apsilankyti pas gydytoją odontologą. Iki trejų metų amžiaus vaikams, rekomenduojama valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų. Odontologas įvertinęs dantų emalio buklę gali rekomenduoti ir mažesnį fluoro kiekį. Vyresniems nei trejų metų vaikams, kurių dantys sveiki taip pat rekomenduojama naudoti dantų pastą su 1000 ppm fluoridų. Jei vaikas turi ėduonies pažeistų dantų ar kitų sveikatos problemų, tuomet odontologas gali rekomenduoti naudoti dantų pastą, kurioje yra 1450 ppm fluoridų.

Kiek dantų pastos dėti ant šepetėlio?

Iki trejų metų vaikams dantų pasta reikia tik suvilgyti dantų šepetėlio šerelių galiukus. Išvalius dantis vaikas turėtų išspjauti dantų pastos likučius, neskalauti. 3-6 metų amžiaus vaikai dantų pastos ant dantų šepetėlio turėtų užsidėti mažo žirnio dydžio kiekį. Išvalius dantis vaikas turi išspjauti dantų pastos likučius, burną išskalauti nedideliu kiekiu vandens. Vyresniems vaikams galima ant dantų šepetėlio užsidėti apie 1 cm dydžio pastos kiekį. Išvalius dantis vaikas turi išspjauti dantų pastos likučius, burną išskalauti nedideliu kiekiu vandens.

Vakare prieš miegą išsivalę dantis vaikai turėtų nieko nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį.

Dantų valymo technika

  1. Dantų šepetėlį laikykite 45 laipsnių kampu danties ašiai ir valykite šluojamaisiais judesiais (judesys turi būti dantų dygimo kryptimi - pradedant nuo dantenos "apačioje kaip žolytė dygsta, viršuj kaip lietutis lyja”) arba sukdami ratukus ties kiekvienu dantuku (būkite atidūs, kad nepereitumėte prie 90 laipsnių kampo).
  2. Vaikas turėtų būti lengvai prasižiojęs, bet ne įsitempęs.
  3. Skirkite pakankamai laiko kiekvienai dantų grupei (10 valymo judesių vienam dančiui).
  4. Nepamirškite kruopšiai nuvalyti išorinius, vidinius ir kramtomuosius dantų paviršius. Kad gerai pasiektumėte priekinių dantų vidinius paviršius, pasukite dantų šepetėlį vertikaliai.
  5. Nuvalykite ir liežuvio paviršių.
  6. Nepamirškite tarpdančių išvalyti specialiu siūlu.

Dantų valymo rekomendacijos

  • Mokykite mažylį skalauti burną nuo mažų dienų.
  • Įsitikinkite, kad vaikas gerai išsiskalauja burną.
  • Dantis vaikams iki 6-7 metų turėtų valyti tėveliai (vaikas gali pats pradėti valytis dantis tik tada, kai išmoksta rašyti sakinius rašytinėmis raidėmis, nes tik tada riešas pajėgus atlikti taisyklingą ir tikslingą judesį. Kol vaikas nemoka rašyti tėvai turi padėti vaikams).
  • Jei vaikas labai siekia savarankiškumo, dar nemokėdamas valytis dantų, leiskite jam tai daryti. Tiesiog pačiam pasivalius, pakartotinai išvalyti turėtų tėveliai.
  • Pasirinkite žaismingus būdus, kad dantų valymas būtų patrauklus. Taip ugdysite gerus higienos įgūdžius.
  • Pasitarkite su gydytoju odontologu, kada pradėti valyti vaiko tarpdančius siūlu ir įtraukti šią priemonę į bendrą burnos priežiūros rutiną.


Sveiki dantys yra labai susiję su tinkama ir subalansuota mityba:

  • Venkite pridėtinio cukraus maiste.
  • Laikykitės valgymo režimo. Svarbu išlaikyti kelių valandų pertraukas tarp valgių, kad dantys spėtų remineralizuotis.
  • Valgykite kuo daugiau šviežio ir neapdoroto maisto.
  • Maistas turėtų būti pakankamai maistingas ir sotus, kad nesinorėtų užkandžiauti.
  • Venkite stipriai perdirbto maisto: baltųjų miltų gaminių, sulčių, vaisvandenių, saldumynų, pirktinių padažų. Juos vartokite labai saikingai.
  • Geriausiai veikia ne draudimai valgyti vieną ar kitą, o teisingas tėvų pavyzdys.